Msze święte

Niedziele i święta:
8:00, 9:30, 11:00, 12:15, 17:00, 18:00
Dni powszednie:
7:00, 18:00

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna jest czynna w następujące dni: 

poniedziałek w godz. 16.30-17.30

środa w godz. 16.30-17.30

sobota w godz. 10:00 - 11:00.

Parafia świętego
Karola Boromeusza
w Krakowie
ul. Zdrowa 31
tel. 12 416 35 38

wniebowstąpienie

 Boże, mój Boże, szukam Ciebie i pragnie Ciebie moja dusza. Ciało moje tęskni za Tobą jak zeschła ziemia łaknąca wody. (Ps. 63.2)

 

Karol Boromeusz, z włoskiego Carlo Borromeo, urodził się 2 października 1538 w Aronie we Włoszech, zmarł 3 listopada 1584. Był włoskim kardynałem, arcybiskupem Mediolanu (1560-1584), świętym Kościoła katolickiego. Karol Boromeusz urodził się na zamku w Aronie. Był synem Gilberta i Małgorzaty Medici (siostry papieża Piusa IV). W wieku siedmiu lat został przeznaczony do stanu duchownego, otrzymał suknię klerycką od biskupa Lodi, kardynała Simonetta. Dwa lata później zmarła jego matka. On sam początkowo uczył się w rodzinnym zamku, następnie od 1552 roku studiował w Pawii prawo kanoniczne i cywilne uwieńczone w 1559 roku doktoratem obojga praw. W wolnych chwilach polował, grał w szachy. Umiał grać na wiolonczeli, znał się na sztuce.

W roku 1559 papież Pius IV wezwał go razem z bratem Fryderykiem do Rzymu. Mianował Karola protonotariuszem apostolskim i referendarzem w sygnaturze. W 1560 otrzymał godność kardynała oraz został mianowany administratorem archidiecezji mediolańskiej z obowiązkiem pozostawania w Rzymie. Później otrzymał jeszcze godności: kardynała-protektora Portugalii, Niderlandów (obecnie tereny Belgii i Holandii) i katolików szwajcarskich, archiprezbitera bazyliki Matki Boskiej Większej w Rzymie (Santa Maria Maggiore) oraz opiekuna wielu zakonów. Godności te wiązały się ze znacznymi dochodami (ok. 48 000 skudów), które Karol przeznaczał na cele dobroczynne.

W 1563 r. otrzymał święcenia kapłańskie oraz sakrę biskupią, a w 1565 został mianowany arcybiskupem Mediolanu. Miał wielki wkład w pracach ostatniej fazy soboru trydenckiego (1545-1563) i dokładał starań, by jego postanowienia były realizowane w jego archidiecezji. Był członkiem Kongregacji Soboru, nadzorującej wprowadzanie reform po Soborze Trydenckim, od jej powołania do końca swojego życia. W Kurii Rzymskiej był drugą po papieżu osobą, nazywano go "okiem papieża". Po śmierci wuja (1567) musiał opuścić Rzym.
Przeprowadził 13 synodów diecezjalnych i 5 prowincjalnych, by wprowadzić uchwały i reformy Soboru Trydenckiego. W 1582 przeprowadzano reformę Mszału Rzymskiego i brewiarza, postarał się aby w jego diecezji zachować od dawna stosowany ryt ambrozjański.

Karol BoromeuszW 1564 otworzył w Mediolanie wyższe seminarium duchowne a w kilku miejscowościach niższe – ich prowadzenie zlecił Oblatom św. Ambrożego. Po powrocie w 1567 przeprowadził osobiście ścisłą wizytację kanoniczną – jedną z pierwszych w Kościele po Soborze Trydenckim. Wspierał zakony, dla świeckich zakładał bractwa, szczególnie wspierał Bractwo Nauki Chrześcijańskiej, którego celem było nauczanie dzieci (było ono zaczątkiem nowożytnych katechetów). W dniu śmierci świętego Bractwa były w każdej parafii archidiecezji mediolańskiej. Założył w Mediolanie szkołę wyższą filozofii i teologii, którą prowadzili Jezuici, a dla uboższej młodzieży osobne kolegium w Pawii. Teatyni prowadzili szkołę i kolegium w Mediolanie dla młodzieży szlacheckiej. Zakładał także szkoły żeńskie.

Karol BoromeuszFundował sierocińce, przytułki dla bezdomnych i przytułki dla dziewcząt i kobiet. W czasie kilkakrotnie wybuchającej w Mediolanie epidemii nakazywał otwierać spichlerze i rozdawać żywność ubogim. Osobiście spowiadał chorych i udzielał im sakramentów. Podczas epidemii ospy (1577) prowadził boso procesję pokutną ulicami miasta.

Karol Boromeusz umartwiał się postami i noszeniem włosiennicy oraz długimi nocnymi modlitwami. Przed śmiercią udał się na rekolekcje do sanktuarium Maryjnego w Varallo, gdzie zachorował na febrę i w drodze do Mediolanu zmarł około godziny 21, 3 listopada 1584 roku.

Był gorliwym biskupem oddanym bez reszty dziełu reformy trydenckiej. Przez kilkaset lat był sztandarowym wzorem nowego modelu biskupa czasów kontrreformacji.

Pius X, Encyklika o św. Karolu Boromeuszu Editae saepe, 26 V 1910

„Kim jest dla mnie ten święty Karol, mój patron? [...] tym, który mi przypomina stale o moim szczególnym związaniu z Jezusem Chrystusem, o mojej do Niego przynależności. [...] I od czasu, kiedy Jego imię stało się moim imieniem, przeniosła się jak gdyby na mnie w szczególny sposób ta najwspanialsza treść: «Moim życiem jest Chrystus»" (Kościół św. Kata-rzyny w Krakowie, 4 XI 1972, w: Kalendarium życia Karola Wojtyły, red. A. Boniecki, Kra-ków 1983, s. 470).

 

Jan Paweł II o swoim patronie

„Pragnę gorąco podziękować parafii niepołomickiej [...] za zaproszenie na uroczy-stość św. Karola, który jest drugim patronem waszej parafii, a moim pierwszym patronem od dnia chrztu św. [...] Ksiądz [...] proboszcz niepołomicki corocznie mnie tutaj zaprasza, ale nie co roku mogę przybyć, z uwagi na różne inne obowiązki. Tego roku tak się szczęśliwie składa, że mogę razem z wami oddać cześć naszemu wspólnemu Patronowi. [...] Kiedy nad kolebką dziecka staje Święty, np. św. Karol, wówczas jak gdyby przenosi to życie dziecięce, które się potem rozwija, w prawdę swojej osobowości [...] I powoli, chociażby ten, o którego chodzi, był bardzo niepojętny, powoli ta wielka prawda świętej osobowości przenika do jego świadomości, do jego duszy, do jego życia [...] Przybywam tu istotnie w duchu pielgrzyma, ażeby raz jeszcze usłyszeć od św. Karola to Jego wyznanie: «Miłuję Ciebie, Boże, mocy mo-ja!» I żeby to Jego wyznanie wziąć w swoje serce i ożywić nim moją słabość i znaleźć w nim program dalszego życia, dalszego posługiwania, skoro Opatrzność Boża tak sprawiła, że na podobieństwo tego mojego Patrona jestem biskupem i kardynałem, i byłem także ojcem So-boru, który odbył się 400 lat później od trydenckiego, Soboru naszych czasów, mianowicie II Soboru Watykańskiego" (Niepołomice, 4 XI 1973, w: Kalendarium życia Karola Wojtyły, red. A. Boniecki, Kraków 1983, s. 540-541).

* * *

„Moi najukochańsi Rodzice nadali mi imię Karol, które także było imieniem mego oj-ca. Bez wątpienia nigdy nie mogli przewidywać (oboje umarli młodo), że to imię miało otwo-rzyć ich dziecku drogę wśród wielkich wydarzeń dzisiejszego Kościoła. Święty Karol! Ileż razy klękałem przed jego relikwiami w katedrze mediolańskiej. Ileż razy zastanawiałem się nad jego życiem, wpatrując się w swoim umyśle w gigantyczną postać tego człowieka Boże-go i sługi Kościoła, Karola Boromeusza, kardynała, biskupa Mediolanu i człowieka Soboru. [...] Mój patron! W jego imieniu moi rodzice, moja parafia, moja ojczyzna, chcieli przygoto-wać mnie od samego początku do szczególnej służby w Kościele, w kontekście dzisiejszego Soboru, ze wszystkimi zadaniami połączonymi z jego realizacją, a także w całokształcie do-świadczeń i cierpień dzisiejszego człowieka. [...] Obym przynajmniej w części mógł być jego naśladowcą! Spodziewam się, że wasze modlitwy, modlitwy wszystkich dobrych, szlachet-nych, życzliwych ludzi, moich braci, pomogą mi w tym" (Watykan, 4 XI 1978, w: Insegna-menti di Giovanni Paolo II, 1(1978), s. 89-91, tłum. pol. w: Jan Paweł II. Nauczanie papie-skie, t. I, październik-grudzień 1978, red. E. Weron, A. Jaroch, Pallottinum, Poznań-Warszawa 1987, s. 39-40).

* * *

„Kościoły, których budowę z takim wysiłkiem – ale i entuzjazmem podejmowaliście, podejmujecie, prowadzicie – wszystkie powstają po to, ażeby poprzez nie Ewangelia Jezusa Chrystusa wchodziła w całe wasze życie. Zbudowaliście kościoły. Wypełnijcie życie swoje Ewangelią" (Jan Paweł II, Nowa Huta-Mogiła, 9 VI 1979).

Krąg Biblijny i adoracja Najświętszego Sakramentu

W pierwsze czwartki miesiąca zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu po Mszy wieczornej do godz. 21.00. 
W pozostałe czwartki zapraszamy do salki parafialnej na Krąg Biblijny. Zaczynamy o godz. 19:30

 

Duszpasterstwo Akademickie

Duszpasterstwo Akademickie Hodos, działające przy naszej parafii, serdecznie zaprasza młodzież studiującą i pracującą, chcącą pogłębiać swoją wiarę do dołączenia do naszej wspólnoty młodzieżowej. Spotkania odbywają się w środę o godz. 20:00 w salce w budynku plebanii.

Nabożeństwa w naszym kościele

Pierwsza sobota miesiąca
nabożeństwo pierwszosobotnie o godz. 17:00

Nabożeństwa majowe: 
w dni powszednie o godz. 17.30
w niedzielę o godz. 16:30

Nabożeństwa w Wielkim Poście:

Droga Krzyżowa dla dzieci - piątek o godz. 17.30

Droga Krzyżowa - piątek o godz. 18.30 

Gorzkie Żale - niedziela o godz. 16.15

Nabożeństwa różańcowe w październiku
odbywają się od poniedziałku do piątku o godz. 17.30
a w niedzielę o godz. 16.15.

Pozostałe nabożeństwa odbywają się po Mszy wieczornej o godz. 18.00.

Poniedziałek - wezwania do św. Karola Boromeusza
Wtorek - litania do św. Jana Pawła II
Środa - nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Piątek -Koronka do Bożego Miłosierdzia po Mszy Świętej i  Adoracja Najświetszego Sakramentu do godz. 21.00. 

Sakrament chrztu oraz błogosławieństwo Dzieci Rocznych

Sakrament chrztu w naszej parafii jest udzielany w drugie niedziele miesiąca na Mszy Świętej o godz. 12.15. 
 
W każdą 4 niedzielę miesiąca po Mszy świętej o godz. 12.15 będziemy błogosławić dzieci roczne. Chętnych rodziców z dziećmi rocznymi zapraszamy do zgłoszenia takiego dziecka do błogosławieństwa w kancelarii parafialnej.

Darowizny na rzecz parafii mogą być kierowane na konto:

79 2030 0045 1110 0000 0033 9250

Początek strony