Boże, mój Boże, szukam Ciebie i pragnie Ciebie moja dusza. Ciało moje tęskni za Tobą jak zeschła ziemia łaknąca wody. (Ps. 63.2)
Karol Boromeusz, z włoskiego Carlo Borromeo, urodził się 2 października 1538 w Aronie we Włoszech, zmarł 3 listopada 1584. Był włoskim kardynałem, arcybiskupem Mediolanu (1560-1584), świętym Kościoła katolickiego. Karol Boromeusz urodził się na zamku w Aronie. Był synem Gilberta i Małgorzaty Medici (siostry papieża Piusa IV). W wieku siedmiu lat został przeznaczony do stanu duchownego, otrzymał suknię klerycką od biskupa Lodi, kardynała Simonetta. Dwa lata później zmarła jego matka. On sam początkowo uczył się w rodzinnym zamku, następnie od 1552 roku studiował w Pawii prawo kanoniczne i cywilne uwieńczone w 1559 roku doktoratem obojga praw. W wolnych chwilach polował, grał w szachy. Umiał grać na wiolonczeli, znał się na sztuce.
W roku 1559 papież Pius IV wezwał go razem z bratem Fryderykiem do Rzymu. Mianował Karola protonotariuszem apostolskim i referendarzem w sygnaturze. W 1560 otrzymał godność kardynała oraz został mianowany administratorem archidiecezji mediolańskiej z obowiązkiem pozostawania w Rzymie. Później otrzymał jeszcze godności: kardynała-protektora Portugalii, Niderlandów (obecnie tereny Belgii i Holandii) i katolików szwajcarskich, archiprezbitera bazyliki Matki Boskiej Większej w Rzymie (Santa Maria Maggiore) oraz opiekuna wielu zakonów. Godności te wiązały się ze znacznymi dochodami (ok. 48 000 skudów), które Karol przeznaczał na cele dobroczynne.
W 1563 r. otrzymał święcenia kapłańskie oraz sakrę biskupią, a w 1565 został mianowany arcybiskupem Mediolanu. Miał wielki wkład w pracach ostatniej fazy soboru trydenckiego (1545-1563) i dokładał starań, by jego postanowienia były realizowane w jego archidiecezji. Był członkiem Kongregacji Soboru, nadzorującej wprowadzanie reform po Soborze Trydenckim, od jej powołania do końca swojego życia. W Kurii Rzymskiej był drugą po papieżu osobą, nazywano go "okiem papieża". Po śmierci wuja (1567) musiał opuścić Rzym.
Przeprowadził 13 synodów diecezjalnych i 5 prowincjalnych, by wprowadzić uchwały i reformy Soboru Trydenckiego. W 1582 przeprowadzano reformę Mszału Rzymskiego i brewiarza, postarał się aby w jego diecezji zachować od dawna stosowany ryt ambrozjański.
W 1564 otworzył w Mediolanie wyższe seminarium duchowne a w kilku miejscowościach niższe – ich prowadzenie zlecił Oblatom św. Ambrożego. Po powrocie w 1567 przeprowadził osobiście ścisłą wizytację kanoniczną – jedną z pierwszych w Kościele po Soborze Trydenckim. Wspierał zakony, dla świeckich zakładał bractwa, szczególnie wspierał Bractwo Nauki Chrześcijańskiej, którego celem było nauczanie dzieci (było ono zaczątkiem nowożytnych katechetów). W dniu śmierci świętego Bractwa były w każdej parafii archidiecezji mediolańskiej. Założył w Mediolanie szkołę wyższą filozofii i teologii, którą prowadzili Jezuici, a dla uboższej młodzieży osobne kolegium w Pawii. Teatyni prowadzili szkołę i kolegium w Mediolanie dla młodzieży szlacheckiej. Zakładał także szkoły żeńskie.
Fundował sierocińce, przytułki dla bezdomnych i przytułki dla dziewcząt i kobiet. W czasie kilkakrotnie wybuchającej w Mediolanie epidemii nakazywał otwierać spichlerze i rozdawać żywność ubogim. Osobiście spowiadał chorych i udzielał im sakramentów. Podczas epidemii ospy (1577) prowadził boso procesję pokutną ulicami miasta.
Karol Boromeusz umartwiał się postami i noszeniem włosiennicy oraz długimi nocnymi modlitwami. Przed śmiercią udał się na rekolekcje do sanktuarium Maryjnego w Varallo, gdzie zachorował na febrę i w drodze do Mediolanu zmarł około godziny 21, 3 listopada 1584 roku.
Był gorliwym biskupem oddanym bez reszty dziełu reformy trydenckiej. Przez kilkaset lat był sztandarowym wzorem nowego modelu biskupa czasów kontrreformacji.
„Kim jest dla mnie ten święty Karol, mój patron? [...] tym, który mi przypomina stale o moim szczególnym związaniu z Jezusem Chrystusem, o mojej do Niego przynależności. [...] I od czasu, kiedy Jego imię stało się moim imieniem, przeniosła się jak gdyby na mnie w szczególny sposób ta najwspanialsza treść: «Moim życiem jest Chrystus»" (Kościół św. Kata-rzyny w Krakowie, 4 XI 1972, w: Kalendarium życia Karola Wojtyły, red. A. Boniecki, Kra-ków 1983, s. 470).
„Pragnę gorąco podziękować parafii niepołomickiej [...] za zaproszenie na uroczy-stość św. Karola, który jest drugim patronem waszej parafii, a moim pierwszym patronem od dnia chrztu św. [...] Ksiądz [...] proboszcz niepołomicki corocznie mnie tutaj zaprasza, ale nie co roku mogę przybyć, z uwagi na różne inne obowiązki. Tego roku tak się szczęśliwie składa, że mogę razem z wami oddać cześć naszemu wspólnemu Patronowi. [...] Kiedy nad kolebką dziecka staje Święty, np. św. Karol, wówczas jak gdyby przenosi to życie dziecięce, które się potem rozwija, w prawdę swojej osobowości [...] I powoli, chociażby ten, o którego chodzi, był bardzo niepojętny, powoli ta wielka prawda świętej osobowości przenika do jego świadomości, do jego duszy, do jego życia [...] Przybywam tu istotnie w duchu pielgrzyma, ażeby raz jeszcze usłyszeć od św. Karola to Jego wyznanie: «Miłuję Ciebie, Boże, mocy mo-ja!» I żeby to Jego wyznanie wziąć w swoje serce i ożywić nim moją słabość i znaleźć w nim program dalszego życia, dalszego posługiwania, skoro Opatrzność Boża tak sprawiła, że na podobieństwo tego mojego Patrona jestem biskupem i kardynałem, i byłem także ojcem So-boru, który odbył się 400 lat później od trydenckiego, Soboru naszych czasów, mianowicie II Soboru Watykańskiego" (Niepołomice, 4 XI 1973, w: Kalendarium życia Karola Wojtyły, red. A. Boniecki, Kraków 1983, s. 540-541).
* * *
„Moi najukochańsi Rodzice nadali mi imię Karol, które także było imieniem mego oj-ca. Bez wątpienia nigdy nie mogli przewidywać (oboje umarli młodo), że to imię miało otwo-rzyć ich dziecku drogę wśród wielkich wydarzeń dzisiejszego Kościoła. Święty Karol! Ileż razy klękałem przed jego relikwiami w katedrze mediolańskiej. Ileż razy zastanawiałem się nad jego życiem, wpatrując się w swoim umyśle w gigantyczną postać tego człowieka Boże-go i sługi Kościoła, Karola Boromeusza, kardynała, biskupa Mediolanu i człowieka Soboru. [...] Mój patron! W jego imieniu moi rodzice, moja parafia, moja ojczyzna, chcieli przygoto-wać mnie od samego początku do szczególnej służby w Kościele, w kontekście dzisiejszego Soboru, ze wszystkimi zadaniami połączonymi z jego realizacją, a także w całokształcie do-świadczeń i cierpień dzisiejszego człowieka. [...] Obym przynajmniej w części mógł być jego naśladowcą! Spodziewam się, że wasze modlitwy, modlitwy wszystkich dobrych, szlachet-nych, życzliwych ludzi, moich braci, pomogą mi w tym" (Watykan, 4 XI 1978, w: Insegna-menti di Giovanni Paolo II, 1(1978), s. 89-91, tłum. pol. w: Jan Paweł II. Nauczanie papie-skie, t. I, październik-grudzień 1978, red. E. Weron, A. Jaroch, Pallottinum, Poznań-Warszawa 1987, s. 39-40).
* * *
„Kościoły, których budowę z takim wysiłkiem – ale i entuzjazmem podejmowaliście, podejmujecie, prowadzicie – wszystkie powstają po to, ażeby poprzez nie Ewangelia Jezusa Chrystusa wchodziła w całe wasze życie. Zbudowaliście kościoły. Wypełnijcie życie swoje Ewangelią" (Jan Paweł II, Nowa Huta-Mogiła, 9 VI 1979).
Duszpasterstwo Akademickie Hodos, działające przy naszej parafii, serdecznie zaprasza młodzież studiującą i pracującą, chcącą pogłębiać swoją wiarę do dołączenia do naszej wspólnoty młodzieżowej. Spotkania odbywają się w środę o godz. 20:00 w salce w budynku plebanii.
Pierwsza sobota miesiąca
nabożeństwo pierwszosobotnie o godz. 17:00
Nabożeństwa majowe:
w dni powszednie o godz. 17.30
w niedzielę o godz. 16:30
Nabożeństwa w Wielkim Poście:
Droga Krzyżowa dla dzieci - piątek o godz. 17.30
Droga Krzyżowa - piątek o godz. 18.30
Gorzkie Żale - niedziela o godz. 16.15
Nabożeństwa różańcowe w październiku
odbywają się od poniedziałku do piątku o godz. 17.30
a w niedzielę o godz. 16.15.
Pozostałe nabożeństwa odbywają się po Mszy wieczornej o godz. 18.00.
Poniedziałek - wezwania do św. Karola Boromeusza
Wtorek - litania do św. Jana Pawła II
Środa - nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Piątek -Koronka do Bożego Miłosierdzia po Mszy Świętej i Adoracja Najświetszego Sakramentu do godz. 21.00.
79 2030 0045 1110 0000 0033 9250